stanivukvoicc-2

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković pozvao je Vladu Republike Srpske i Palatu predsjednika Republike da odgovore javnosti kada će biti doznačena sredstva za izgradnju Centralnog spomen-obilježja.

– Ovo je pitanje na koje smo institucionalno i profesionalno do sada tražili odgovor dvocifren broj puta, ali ga još nismo dobili. Do sada smo ćutali i nismo pitali putem medija kada će biti doznačena sredstva Gradu, razumijevajući nacionalne teme. Kap koja je prelila čašu naše tolerancije jeste uplata prevoznicima 400.000 KM za besplatan prevoz, a koji je Grad već uplatio. Zašto ta sredstva nisu upotrijebljena da se završi izgradnja Centralnog spomen-obilježja – kazao je Stanivuković i upitao da li je razlog što republičke ustanove sredstva ne doznačavaju bankrot ili politika.

Napominje da to ne pita za sebe, nego da se uspješno završi gradnja spomenika do 9. januara.

– Grad Banjaluka razumije i državne izazove i probleme, razumije nacionalne teme i sve ono važno za naš narod. Ponašali smo se odgovorno i nismo prelazili granice jer smatramo da se tako trebaju ponašati i svi drugi, ali ne želim da 9. januara mene neko pita zašto je i ovaj 9. januar prošao a da nemamo Centralno spomeno-obilježje, jer ja sam cijelog sebe dao, kao i što je Grad dao više od preuzetih obaveza – poručio je gradonačelnik.

Grad se, prema njegovim riječima, odricao  od drugih važnih gradskih pitanja kako bi se završio spomenik.

– Grad je uložio preko 3,2 miliona KM, zatim tu je vrijednost zemljišta, sredstva za konkursno rješenje, glavni projekat i građevinsku dozvolu, a Vlada Republike Srpske je zajedno sa Palatom predsjednika dala 2,9 miliona KM. Dakle, kada sumiramo i izdvojena sredstva za radove i ona potrebna za sve procedure, Grad je uložio 6,7 miliona KM što je duplo više nego što su dale republičke ustanove – naveo je gradonačelnik Banjaluke i dodao da je zadnja uplata Vlade Republike Srpske i Palate bila prije četiri mjeseca.

Napominje da sve ovo ne govori da bi se odredilo ko je bolji, nego da kaže da nije tačno da su republičke ustanove sve finansirale, a da se Grad samo kiti tuđem perjem.

– Da je bilo političke zrelosti i volje spomenik je mogao biti već gotov. Ovo nije obično gradilište, ovo je svetilište – naglasio je Stanivuković.

Ovom prilikom osvrnuo se i na odnos Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove prema Gradu.

– Zašto već godinama Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove odugovlači u postupku upisa Sokolskog doma u vlasništvo Grada, kada smo mi već uspjeli da pravosnažnim presudama kod svih sudova dobijemo da Sokolski dom pripada Gradu – upitao je gradonačelnik.

Naveo je da po žalbi onih koji već 15 godina koriste besplatno prostore Sokolskog doma – RUGIP u prvostepenom postupku odlučio u korist Grada, ali da sada odugovlači sa donošenjem odluke u drugostepnom postupku.

– Izborili smo se da Sokolski dom pripada Gradu, napravili najbolje sportske terene u dvorištu i u prostoru Sokolskog doma hoćemo da otvorimo Sportsku gimnaziju. Ko to ne želi? Pozivam RUGIP da bez odlaganja donese rješenje u drugostepenom postupku, kao što je bilo i u prvostepenom rješenju da Sokolski dom upiše Gradu – zaključio je Stanivuković.

About Author

Views: 546